• EYÜPSULTAN ADAK KURBAN SATIŞ VE KESİM MERKEZİ
    • EMİRCAN CANLI HAYVANCILIK (0537) 272 92 29 / (0212) 581 74 59
SOSYAL MEDYADA BİZ
TAKVİM
HAVA DURUMU

AKİKA KURBAN NEDİR

YENİ DOĞAN ÇOCUĞUN BAŞINDAKİ ANA TÜYÜNE AKİKA DENİR. BÖYLE BİR ÇOCUK İÇİN ŞÜKÜR OLARAK KESİLEN KURBANA DA AKİKA ADI VERİLMİŞTİR. BUNUN MÜSLÜMANLARCA ASIL ADI NESİKE DİR.

AKİKA, BİZCE MÜBAH VE NİHAYET MENDUPTUR. DİĞER ÜÇ MEZHEP İMAMINA GÖRE SÜNNETTİR.

AKİKA KURBANI, ÇOCUĞUN DOĞDUĞU GÜNDEN BULUĞ ÇAĞINA ERECEĞİ GÜNE KADAR KESİLEBİLİR. FAKAT YEDİNCİ GÜN KESİLMESİ DAHA FAZİLETLİDİR. ÇOCUĞUN YEDİNCİ GÜNÜ ADI KONULUR VE BAŞININ SAÇLARI KESİLİP AĞIRLIĞINCA ALTIN VEYA GÜMÜŞ SADAKA OLARAK VERİLİR VE AYNI GÜNDE BU KURBAN KESİLİR Kİ, BÖYLE YAPILMASI, DİĞER ÜÇ MEZHEP İMAMINA GÖRE MÜSTEHAPTIR.

KURBANA ELVERİŞLİ OLAN HER HAYVAN, AKİKAYA DA ELVERİR. OĞLAN ÇOCUĞU İÇİN KESİLEBİLECEĞİ GİBİ, KIZ ÇOCUĞU İÇİNDE KESİLİR VE HER BİRİ İÇİN BİR KOYUN KESİLMESİ YETERLİ OLUR. OĞLAN ÇOCUĞU İÇİN İKİ KOYUN KESİLMESİ GÖRÜŞÜNDE OLANLAR DA VARDIR.

AKİKANIN KEMİKLERİ, ÇOCUĞUN SIHHAT VE SELAMETİNE HAYRA VESİLE OLMASI İÇİN KIRILMAYIP YALNIZ MAFSALLARINDAN AYRILIR, O ŞEKİLDE PİŞİRİLİR. BU MÜSTEHAPTIR. DİĞER BİR BAKIMDAN DA ÇOCUĞUN MÜTEVAZİ OLMASINA, KATI KALPLİ OLMAKTAN, İHTİRASTAN KURTULMASINA HAYRA VESİLE OLMASI İÇİN KEMİKLERİNİN KIRILMASI MÜSTEHAP GÖRÜLMÜŞTÜR.

AKİKANIN ETİNDEN KESEN YİYEBİLİR. BAŞKALARINADA YEDİREBİLİR VE SADAK OLARAK VERİR.

KAYNAK: BÜYÜK İSLAM İLMİHALİ (ÖMER NASUHİ BİLMEN)

KİLO İLE SATIŞ

HAVALE / EFT İLE ÖDEME